SWFA > Competitions > Intermediate Cup 2016-2017

( HALF AN HOUR EXTRA TIME TO BE PLAYED IF MATCH DRAWN AFTER 90 MINUTES IN ALL GAMES, AND THEN , IF NECESSARY, RESULT TO BE OBTAINED USING THE PENALTY KICK PROCEDURE )

South Wales Saturday Intermediate Cup

Round One – Saturday 17 September 2016

Abercregan United 0 Cwmafan 12
AFC Aberaman A AFC Tir y Berth A
AFC Rhoose 4 Cardiff Bay 1
Bryncae 0 AFC Rumney Juniors 1
Canton Rangers 5 Brackla 1
Cascade FC 5 Stanleytown 3
Creigau 4aet AFC Gilfach 5aet
Dinas Powys Ath 4 Tonyrefail Welfare 0
FC Abercwmboi  6   Brynna 2 6 Brynna 2
Glyncoch Sprtans 2 Thornhill AFC 7
Island Marine 3aet Nelson Cavaliers 4aet
Llanharan 4 Tondu Robins 2
Masons Moving Group 2  Cathays Cons 4
Newton Wanderers 0 Maesteg Park 8
Pentrebach Labour Club 3 Red Valley 0
Star FC 2 Cowbridge Town  3
Talbot Green 3 Tynewydd 2
The Baglan 2 Navi 1
The Prince of Wales 3 Park Derwen 0

 


Round Two – Saturday 22 October 2016

AFC Aberaman 2 - 5 Courthouse
AFC Perthcelyn 1 - 3 Cowbridge Town
AFC Rhoose 2 -1 Cathays Cons
Bettws 0 - 1 Nelson Cavaliers
Bluebird FC 5 - 4 (aet) Cwmafan
Cardiff Academicals 0 - 2  AFC Abercynon
Cardiff Airport 4 - 2 Barry Athletic
Cardiff Draconians 4 - 0 Talbot Green
Cardiff Hibernian 0 - 4 Cwrt Rawlin
Carnetown 3 - 5 (aet) Cwmbach Royal Stars
Cascade FC  2 - 1 Llanishen Wanderers
Church Village 3 - 3 (aet) AFC Rumney Juniors (won on pens)
Dinas Powys Athletic 1 - 10  Fairwater
Fairfield Wednesday 3 - 2 AFC Gilfach
FC Abercwmboi 9 - 1 Margam YC
FC Trecenydd 2 - 4 Hirwaun FC
Gellideg Foundation (w'drew) OFF Trebanog
Gwynfi United 2 - 3  Penydarren BGC
Hills Plymouth 4 - 3 Tonypandy Albion
Hopkinstown (w.o) P-P Cwmaman Workingmen Club
Llangeinor  1 - 0 Cwm Rhondda
Llanharan 4 - 2 Tonyrefail BGC
Llanrumeny United  1 - 9 Canton Rangers
Pantyscallog Village Juniors 1 - 0 Maerdy Social
Penrhiwceiber Con Ath  4 - 0 Sarn FC
Pentrebach Labour Club 3 - 2  Maesteg Park
Penyrenglyn 4 - 0 The Baglan
Pontyclun (won on pens) 2 - 2 (aet)  Grange Albion
The Prince of Wales 3 - 2 FC Maesteg
Thornhill AFC 1 - 3 (aet) Treorchy BC
Tongwynlais 0 - 1 St Athan
Vale United  4 - 1 Broadlands

 

Round Three - Saturday 26 November 2016

   Pentrebach Labour 2 Bluebird 1 AET
   Fairfield Wednesday 0 Cwmbach Royal Stars  2
   Treorchy BC 1 St Athan 4
  Canton Rangers 2 AFC Rumney Juniors  2 (AET - Canton Rangers won 7-6 on pens)       
  Llanharan 1 FC Abercwmboi 8
   Cwrt Rawlin 1 Trebanog 4
  Nelson Cavaliers 3 Cowbridge Town 2
   Hopkinstown 0 Pontyclun 7
    Hills Plymouth 1 Cardiff Draconians 5
  AFC Abercynon 4 Hirwaun 4 (aet - AFC Abercynon won 7-6 after pens)
  The Prince of Wales 1 Penydarren BC
4
  Penyrenglyn 4 Pantyscallog Village Juniors 4 (aet - Pantyscallog won on pens)
  Vale United 3 Llangeinor 7
  Courthouse 1 Cascade FC 3
  AFC Rhoose 2 Penrhiwceiber Con Ath 3
  Cardiff Airport 5 Fairwater
3

Round Four - Saturday 18 February 2017

St Athan 2 Cardiff Airport 2 (aet - St Athan won on pens)
Penydarren BGC 4 Canton Rangers 2
Pentrebach Labour 2 Cascade FC 4 (aet)
Penrhiwceiber Cons Ath 4 Cwmbach Royal Stars 0
Nelson Cavaliers 1 AFC Abercynon 0
Llangeinor 2 FC Abercwmboi 3
Trebanog 2 Pontyclun 4
Cardiff Draconians 6 Pantyscallog Village Juniors 0
 

Round Five - Saturday 18 March 2017
Cardiff Draconians 4 Penrhiwceiber Con Ath 1
St Athan 4 Nelson Cavaliers
1
Cascade FC 2 FC Abercwmboi 1 - Cascade removed from the competition after playing ineligible players - tie awarded to FC Abercwmboi.
Penydarren BGC 5 Pontyclun 1

  

SEMI-FINALS - Saturday 8 April 2017

FC Abercwmboi 0 Cardiff Draconians 4- to be played at Taffs Well FC

St Athan 2 Penydarren BC 3- to be played at Rhydyfelin FC                                                      

            

FINAL - Wednesday 3 May 2017

    to be played at Treforest FC - kick-off 7.30.p.m               

Cardiff Draconians 0 Penydarren BC 3

"));